Ahogy kiírtuk a játékot, eszembe jutott, hogy nem adtunk meg beküldési határidőt. Nos, ezt most pótoljuk: április 27 éjfél lesz a határidő. Ennyi idő alatt még kisregényt is lehet írni. :)
A következő nehézség az lehet a számotokra, hogy milyen nyelven, és ha angolul, akkor hogy lesz jó a helyesírás, a szórend és egyebek....?
Nos, Attila vállalta, hogy a hozzá beküldött szövegeket átnézi. :)
És persze, lehet magyarul is írni egy vicces befejezést.
Ja, és ki vagyok én, aki Attila blogjába írogat, kezeli/ismerkedik a facebook-os oldallal, válaszolgat levelekre...?
Bea vagyok, a jelenlegi felesége (25 éve...) és munkatársa. Erről a blogról jöttem, (nem Amerikából) , de van már mögöttem művészeti menedzser képzés, üzleti és marketing terv írása a nyelviskolánknak és EU-s pályázatra másoknak is. Most pénzügyi okokból kifolyólag újra ezzel kell foglalkoznom.
Remélem, jól kijövünk majd egymással. :)
Gondolkoztunk a marketingen. Annyit gondolkoztunk, hogy egészen eluntuk és egyszerűen egy játékot hirdetünk nektek.
Mindössze annyit kell tennetek/tenned, hogy meghallgatod ezt a történetet, és írsz hozzá egy befejezést. Feltöltöd a facebookon levő rajongói oldalunkra, és mi kisorsolunk egy 5 hétre szóló "kacagós" bérletet a TPRS nyelviskolába.
Szerintem megéri - és szerinted? :)
... hallgathatnál történeteket angolul. Ha kell egy kis "mankó", azt is megtalálod, csak előbb iratkozz fel a hírlevelekre, melyek ingyenesen letölthető nyelvleckéket tartalmaznak.
Ma délelőtt egy nagyon aranyos, vidám hölggyel beszélgettek a rádióban. Olaszországban született egy alpesi falucskában, friuli az anyanyelve, Franciaországban élt, és Magyarországon talált otthonra - egyedül. Franciát meg olaszt tanít, és nem érzi egyedül magát.
Nyomban az jutott eszembe (mi más jutott volna?): mi is az a három dolog, amit Dr. Asher szerint a gyerekek mindig megkapnak, és amitől sikeresek a nyelvtanulásban:
Az általam alapított nyelviskolában használt módszer lényegéhez tartozik, hogy a fülünkkel tanulunk, és nem görcsölünk, vagyis a nyelv elsajátítása nem fárasztó feladat, hanem pihentető mulatság. Ehhez igen közel áll az alábbi hitvallás:
angolul úgy is meg lehet tanulni mintha napoznál: csak hagyd hogy érjen! Hallgass zenét, használd a kedvenceidet - egy módszer amit a mai napig sikeresen használok saját tanulásra....
Az Amerika Hangja honlapján az angolul tanulókra is gondoltak. A legújabb hírektől a történelmi és kulturális érdekességekig minden megtalálható a nyelvtanulók számára egyszerűsített, de mégis természetes angolsággal, szépen, lassan, érthetően mondva. Óriási kincsestár. Ne hagyd ki! Keresgélj benne, és biztos találni fogsz sok mindent, ami érdekel. És amit remélhetőleg elég könnyen érteni is fogsz. Miközben hallgatod, ott látod magad előtt a hallott szöveg szó szerinti átiratát, s ha bármelyik szóra kettőt kattintasz, új ablakban megnyitja a Webster szótár szómagyarázatát.
Most kiderül, bele-belekukkantotok-e a blogomba - ami házi feladat helyett ajánlott! :) Úgy döntöttem, a múlt szombati történetet majd együtt fogjuk megírni, nem kezdek hozzá a segítségetek nélkül. De hogy addig se búsuljatok, figyelmetekbe ajánlom gyakorlásul az alábbi oldalt. Az a jó benne, hogy minden angol szó, mondat, kifejezés MEGSZÓLAL, ha rákattintotok! Jó játszadozást!
Mit gondolsz, hány tucat angol szót ismerhet bárki, még azok is, akik soha nem tanultak - és nem is tudnak - angolul?
Nem örülök, ha szép magyar szavak helyett ilyeneket használunk,
Mégis szeretnék az ilyen vélhetőleg mindenki számára ismeretes szavakból egy listát összeállítani. Kíváncsi vagyok, hány oldalas lista kerekedhet ki ebből.
A kezdőknek adnám a kezébe, hadd lássák: az első angolórára sem jöttek üres kézzel.
Indításnak itt egy marék effajta szó, és arra kérem a nyájas olvasót, ami még eszébe jut, írja ide alább hozzászólásban, vagy küldje el villámlevélben (angolul@kacagva.hu)! Előre is köszönöm a segítséget, amit az angolul nem tudóktól is hálásan fogadok, sőt!
wanted, information, police, doctor, communication, elephant, America, bank, money, cigarette, drink bar, restaurant, chips, chocolate, sport, football, whisky, Made in Hungary, coffee, ice tea, ice cream, ice hockey, Made in China, pizza, colibri, mafia, telephone, girl, band, .... etc etc ???
A szombat délelőtti kezdőkkel előbb hírességekről beszéltünk, s kiderült, ki mennyire tájékozott vagy éppen tájékozatlan a szóban forgó személyeket illetően. Megállapítottuk:
Andi didn’t know Linda Király is a good cook.
Everybody knows Mr Stohl is a bad driver.
The teacher didn’t know Majka.
Enikő didn’t know András Csányi is short.
Majd összehoztuk azt a történetet, amely jobb kattra letölthető INNEN. Azt ajánlom, csak a meghallgatása után nézzétek meg alább a szöveget. Többször is hallgassátok meg. Beleraktam 1-2 új szót. Az összefüggésből talán az is érthető lesz. Kíváncsi vagyok, értitek-e az egészet, ha néhányszor meghallgatjátok. Ha itt mindjárt megírjátok, aszerint készülök a következő szombatra!
András Stohl is an actor and a show host. He is a short man. Nobody thinks he is strong. He thinks he is strong. He thinks he is strong when he drinks.
On Friday evening he looks at his Rolex. It’s 10PM. He yells, ‘I am going into the night!’ He sits in his big black Subaru, and drives to Kolibri bar.
He drives fast. The police want to stop him. But they can’t stop him. 2 policemen can’t stop him. 20 policemen can’t stop him. 200 policemen can’t stop him. He is faster than the police.
He parks the truck in Liszt Ferenc tér and walks into Kolibri bar. His friends are sitting there. They are drinking tea. András doesn’t laugh. He yells, ‘What’s going on? Are you mad? Why are you drinking tea? Whisky for everybody!’
Everybody starts to drink whisky. András drinks a hundred glasses of whisky till midnight. At midnight he feels strong. He drinks 200 whiskies till 1AM. He feels stronger at 1AM. He drinks 200 glasses of whiskey till 2PM. At 2PM he feels very, very strong. He hits a friend on his left. The friend runs home. Andras feels happy. He kisses a friend on his right. The friend runs home. Andras looks at his friends. They all run home. Andras walks out of the bar slowly and he can’t remember. Where did he park his Subaru?
Szombat délután a tűzraktérbeli haladó csoportból egyebek közt ez a történet kerekedett ki. A fickó szerepét természetesen egy hölgy, a hölgyét egy férfiú játszotta, kiválóan és nagy sikerrel.
Mint mindig, most is az mp3 meghallgatását javaslom először, másodszori hallgatásra nézzétek a szöveget is. Íme a hang itt van, jobb kattra letölthető.
Ha már meghallgattad, íme a szöveg:
Carlos bought a Hummer H2. Well, almost. The seller (the guy who sold him the truck) was not quite honest. He cheated Carlos. The H2 was a fake. It wasn’t genuine. It hadn’t been made in the US. It hadn’t been made in Russia. It had been made in China.
But Carlos was happy. He thought his H2 was genuine. He drove it along Kiraly utca. He enjoyed it immensely, but then he felt he needed some exercise. He jumped out of the truck, ran behind it, and started to push it with his right index finger, while waving the keys wildly in the other hand, looking around to see how the girls were looking at him. The street was busy, and there was a beautiful girl, window shopping on one side. Her name was Jennifer. She had come to Hungary to discover her roots (her grandparents had emigrated from Hungary in 1956). Carlos saw her and felt he needed even more exercise. He picked up the truck with one hand, still waving the keys in the other. Jennifer however didn’t notice him. She was concentrating on a Persian rug in a shop window (there are several carpet shops in Kiraly utca). She was beautiful as she waved her head romantically to the rhythm of the thought, ‘It’d be nice to buy the rug, it’d be nice to sit on the rug, it’d be nice to fly the rug, it’d be nice to fly away with a Persian prince, or an Afghan warlord, or a…’
Suddenly, she heard a loud yell. It was Carlos. He yelled, ‘Hey babe, how’re you doing?’ Startled, Jennifer turned back (she didn’t notice the paparazzo who was hiding behind a tree, secretly taking photographs of her). Jennifer looked at Carlos who was walking up to her with the keys in one hand and the H2 in the other. He looked really strong and really cute. ‘Can I take you somewhere, darling?’ he asked. ‘Anywhere,’ she whispered.
Múlt szombaton elkezdődtek kurzusaink a Tűzraktérben. Délelőtt az igazi, 0-ról kezdőkkel ezt a történetet hoztuk össze. Azt hiszem, nem rossz, hogy az az 5 tanuló, aki szombat déletőtt 9-kor kezdett életében először angolul tanulni, délre már simán értette a 163 szavas történetet. Természetesen büszke vagyok rátok! :)
A hang mp3-ban jobb kattra letölthető innen, a szöveg pedig alább olvasható:
There is a girl. Her name is Cili. She loves dogs but she has no dog. She cries. She wants a dog. She wants a multicolor dog bigger than Töki. She is not happy without a dog.
She runs to the pet shop. There is a problem. There is only one dog there, and it is red. Cili yells, ’Oh no! I don’t want a red dog!’ She cries for 2 seconds.
She runs to the pub. She wants three glasses of Rosé very fast. But there is a problem. There is no Rosé in the pub. Cili yells, ’I want Rosé!!!!!’ The man in the pub yells, ’We have NO Rosé!!!!’ Cili cries in the pub for two and a half hours. She cries a hundred and ten litres of tears. She uses ten thousand tissues. She cries fifty-five litres of tears from her left eye, and she cries fifty-five litres of tears from her right eye. She is terribly unhappy.
Hát kérem, ez úgy hangzik, mintha valami régi amerikai népzenedarab ezredik, bár igen jó megszólaltatása lenne. A szöveg is épp olyan, mint valami klasszikus. Kapaszkodj, ha te is ezt hitted, mert zene is, szöveg is vadonatúj. Ez egy mai kaliforniai akusztikus trió eredeti darabja. Zene a javából. Érdemes megjegyezni a nevüket: The Devil Makes Three - "az ördögi hármas".
Miután ez a blog mégiscsak valahogy a nyelvtanulókat hivatott szolgálni, az előbbi nóta stúdiófelvétele (ami nem ilyen élőben szól, hanem jó minőségben, és úgy már a szöveg is elég kényelmesen követhető), megtalálható a kiadó honlapján. Ha úgy kattintasz a linkre, hogy közben a bal alsó sarokban lenyomod a Ctr gombot, akkor nem írja felül ezt az oldalt, hanem mellette nyílik új ablakban. Menj a legaljára, s ott balról a bácsi képe alatt a lejátszó. A Help Yourself-re kattints, hogy halld, miközben ide visszajössz, és szemmel követed a szöveget. Tehát Ctr + katt:
A lejátszó listán többször is hallod (és láthatod is) majd a Son House nevű öreg néger gitáros énekest. A szövegeit nem keresem most meg (pedig biztos könnyen megtalálnám), de akkor is nagy zenét hallasz, ha mukkot sem értesz a szövegből. Have lots of fun!
Even the devil was an angel before he tried to rush the throne
Lord, they threw him down in hell there all alone
and now he builds a castle out of the sinners' bones
You'd be angry too if you could never go home
Well now, I ain't no preacher, no preacher man's son
I done some bad things but I like to have my fun
A thousand ways to heaven, a thousand ways to hell
Well I say, the good Lord helps those that help themselves
So help yourselves now
Old man Nicodemus could not make his heart believe
He could see that Jesus had some tricks up his sleeve
Said now, Oh man, Jesus I can't do things your way
But I can see you work with somebody big, so I'm backing your play
Old man Nicodemus, his pockets they were deep
But on the day the Romans decided to put Jesus to sleep
Jesus could not care for money now or any such thing
Old Nicodemus paid to have Jesus just buried like a king
Well now, I ain't no preacher, no preacher man's son
I done some bad things but I like to have my fun
A thousand ways to heaven, a thousand ways to hell
Well I say, the good Lord helps those that help themselves
So help yourselves now
Our father art in heaven hallowed be thy name
Tote north of the boat on the driest of days
And everybody in the neighborhood said Noah was insane
I guess when the waters receded now, the truth was plain
Well now, I ain't no preacher, no preacher man's son
I done some bad things but I like to have my fun
A thousand ways to heaven, a thousand ways to hell
Well I say, the good Lord helps those that help themselves
So help yourselves now
Moses was a great man, parted the waters of the Red Sea
Down the road to Egypt, he made sure the slaves were free
Well he could speak to God, so they say, yes indeed
Well the noise of his voice would have made our poor ears bleed
Moses, he had an army I tell you all his own
They stood in circles outside his very home
and when the the Pharaohs got to killing they left old moses alone
but the Romans drove their nails through old Jesus' bones
Well now, I ain't no preacher, no preacher man's son
I done some bad things but I like to have my fun
Why they got Jesus now and not Moses, who can tell?
But they do say, the good Lord helps those that help themselves
So help yourselves now
Az alábbi cikk a honlapom (http://www.kacagva.hu/) legrejtettebb részén van, hátha itt többen elolvassák. Haladóbbaknak nyelvgyakorlásul is jó lehet - a videón elhangzó szöveget fordításban közlöm.
Ismételjük meg a kérdést Stephen Krashen szavaival:
Mivel segíthetjük elő a nyelv elsajátítását?
Krashen az amerikai közönség előtt két félperces német nyelvleckével szemlélteti a választ.
Az első lecke: ékes irodalmi nyelven szónokol, majd megkérdezi:
"Ha ezt így folytatnám, magukra szednék a németet? Ugye, nagyon lassan, ha egyáltalán. Most a másik lecke következik. Figyelem, ezt nézni kell!"
Nézzük meg! Három perc alatt a nyelvtanulás egyik legnagyobb szakértője megmutatja nekünk, mi a nyelvtanulás lényege:
A második leckét azok is értik, akik nem tudnak németül...
Szó szerint idézzük Krashen következtetését:
"Ha az utóbbi leckét megértették, mindent megtettem azért, hogy Önök megtanuljanak németül. A nyelvelsajátítás egyetlen módja az, hogy megértjük, amit mondanak nekünk. Próbálkoztunk már minden egyébbel. Tanítottunk nyelvtant. Magoltattunk szavakat. Magoltattunk párbeszédeket. Magnó elé ültettük a tanulókat. Adtuk nekik a feladatlapokat, egyiket a másik után. Legközelebb elektrosokkal próbálkozunk. Mindent megpróbáltunk. De hiába. Az egyetlen dolog, ami hat, az egyetlen, ami számít: úgy beszélni, hogy megértsenek. Érthető beszéd. A nyelvet akkor sajátítjuk el, amikor megértjük, hogy MIT mondanak nekünk. Nem azt, hogy HOGYAN mondják, hanem hogy MIT mondanak.
Figyeljék meg, hogy a mai nyelvtanításban az ellenkezőjét szoktuk csinálni. Adunk a tanulóknak egy szabályt, aztán gyakoroltatjuk velük a használatát, aztán megmondjuk nekik, hogy jól csinálták-e, vagy rosszul..."
Krashen több mint harminc éve mondja ugyanezt. Ha végre megfogadjuk, amit mond, akkor nyelvoktatásunk leglényege:
Az érthető angol beszéd.
Minél többet hallod és érted, annál hamarabb és annál jobban megtanulsz angolul.
Miért?
Mert élvezed. Az igazi tanulás élvezetes. Mint minden szükséglet kielégítése. Az agy erre van megalkotva. Amit hallok, meg akarom érteni.
Egyszerű, nem?
De igen. Ilyen egyszerű.
Csak éppen a 20. századnak végképp el kell múlnia a nyelvoktatásban is, hogy a nyelvtanulás hatékony és egyszerű dologgá váljon, és már a 8. osztályból úgy kerüljenek ki a gyerekek, hogy az angol mellett akár 2-3 szomszédos ország nyelvén is elboldogulnak.
Ez már itt van kéznyújtásnyira. A TPRS megérkezett Magyarországra.
Hát az meg mi? - kérdezheted. A válaszból egy bemutató órán kaphatsz ízelítőt. Hely, időpont, egyebek a honlapon. A TPRS mibenlétét illetően ezt ajánlom: http://www.kacagva.hu/miez.html
Újpesten 5 hetes TPRS angol kurzusokat indítunk - kacagva.
Nézd meg a honlapot, és kérlek, ajánld fűnek-fának, boldog-boldogtalannak - főleg aki eddigi angolozásával boldogtalan! Hadd változzon meg a helyzet! A tanuló sikerére garanciát vállalok:
1. A gyerekek könnyebben tanulnak idegen nyelvet.
2. A pubertás előtt kell a nyelvtanulást elkezdeni, mert utána már nehezebb.
3. Előbb nyelvtan, aztán kommunikáció.
4. A nyelvtanuláshoz fenék kell.
5. A nyelvtanuláshoz önmegtagadás kell.
6. A nyelvtanuláshoz nyelvérzék kell – egyeseknek van, másoknak nincs.
7. A tankönyv szükséges (rossz) a nyelvtanuláshoz.
8. Ha eddig nem ment, sohasem fog menni.
Belenéztem a Beginner I. kategória második leckéjébe, (talán az ABC-t illik tudni még nekem is), Vera naplójába. Már a harmadik sorban találkoztam két ismeretlen szóval, ill. csak az egyik ismeretlen, a másikat kellene tudnom, hisz vagy 74-szer kikerestem már a szótárból, mégsem jut eszembe soha.... Aztán láttam, hogy a továbbiakban még több az idegen szó, így nem is mertem tovább nézelődni...hisz esélytelen, hogy bármit is megértsek, ha már a legalapvetőbb, legkezdőbb leckének a legelején akadályba ütközöm...nem igaz?
Válasz:
A The Linguist Librarynem arra való, hogy vizsgáztasson, hanem arra, hogy ő vizsgázzon előtted.
Nem az a kérdés, érted-e, amibe éppen belenyúlsz; az a kérdés, tud-e olyat adni (nem egyet, nem kettőt, hanem sokat), amit nagyon is könnyen megértesz?
Ne akadj el a Beginner kategóriánál. Abban is vannak nehezek, és másutt is lehetnek könnyű dolgok. Nincs jól összeválogatva. Lazán válassz egy kategóriát, aminek a címe fölkelti az érdeklődésedet. Lépj be.
Nézegesd meg a tartalomjegyzékét, s ha látsz olyan szöveget, aminek a címe fölkelti az érdeklődésedet, kattints rá. Ahogy meglátod a szöveget, rögtön érzékeled, könnyű lesz-e. Ha párbeszéd, rövid mondatokkal, máris érted - nagyon jó! Hallgasd meg.
Ilyenkor is előfordulhat, hogy rossz az audió minősége, s alig érted. Nem Te vagy a hibás! Mindenféle hiba előfordul az anyagban, még olyan is, hogy többé-kevésbé eltér a hallható szöveg a láthatótól.
Ha nem vagy megelégedve, ne magaddal légy elégedetlen, hanem azzal, amit találtál. Keress tovább. Fogsz találni jobbat, egész biztos! Lehet, hogy egy másik cikk lesz ugyanabban a kategóriában, vagy vissza kell menni a főmenübe, s egy másik témakörben találod majd meg, de biztos találni fogsz.
De ahol nem érzed a sikert, azt azonnal hagyd ott, és keress tovább.
Nehogy azt hidd, hogy ami könnyű és szórakoztató, abból nem tanulsz. Elárulom: abból tanulsz a legtöbbet. Hogy miért, arról majd beszéljünk később. Most csak az a fontos: ami élvezhető, azt többször is hallgasd meg - mindaddig, amíg élvezed.
Az angolt nem tanulni kell! Csak élvezni. Aki élvezi, az tudni fogja.
Te vizsgáztasd hát a The Linguist Library-t! Add föl neki ezeket a vizsgakérdéseket:
Tud-e élvezetes angol szövegeket adni?
Van-e benne élvezhető, jól érthető beszéd?
Van-e benne meglepő, vicces, netán olyan, amire azt mondod: ez jó!
Rajta hát, vizsgáztasd. És ha sikeresen levizsgázott, akár meg is írhatod, hogy mivel nyerte el a tetszésedet!
A legrosszabb felkészülés, ha a papírra meredve azon pánikolsz, mi mindent kellene tudnod. Ne pocsékold erre az idődet! Papírról nem lehet felkészülni szóbeli vizsgára.A füledet kell rákészíteni.
Csináld lazán. Hallj minél több angol szöveget, de vigyázz: csak annyit ér, amennyit értesz belőle. Ha a felét nem érted, azt jelenti: fele időd pocsékba megy, sőt a kedved is pocsék lesz. Na ne már!
A célod az legyen, hogy csupa olyasmit hallgass, amit majdnem teljesen értesz, mondjuk 90%-ban.Akkor ragadni fog az angol. Ha van kedvenc filmed, azt nézd angolul, angol felirattal. Hallgasd a kedvenc nótáidból azokat, amelyeknek a szövegét is nagyrészt érted.
Ezt a hangoskönyvtárt nem tanárok állították össze, hanem olyan emberek, akiknek élvezet a nyelvtanulás - és gyönyörűségből, szórakozásból tanulnak, nem iskolában.
Érdemes ide bekukkantanod, hátha nyűg helyett örömmé válik számodra is a nyelvtanulás!
Épp az érettségi előtti napokban, mért ne legyen inkább gyönyörűség?
Baloldalt a Categories vagy középütt a Collections címszó alatt keress olyasmit, ami 1) érdekel, és 2) 90%-ban érthető. Csemegézz az oldalon. Hallgass minél többet, de amit alig értesz, azt azonnal kapcsold ki, s keress tovább - bőven találsz érthető és érdekes dolgokat.
A szóbeli érettségin az fog jól meglendíteni (vagy legalább megmenteni), ami ezekből a füledben cseng, bong, zeng. Hidd el, bőven lesz ilyesmi. Minden magolásnál többet ér, ha ezt csinálod. Ki ne hagyd!
A korábbi blogbejegyzésekben más ötleteket is találsz.
Kedves Olvasóm, ha van rá 5 perced, végezd el az önértékelést, és hozzászólásban add meg az eredményt! Tényleg csak pár perc, és jobb, mint egy keresztrejtvény!
A kilétét persze senkinek sem kell föltárnia, névtelenül is köszönöm az eredményközlést.
Még egyszer a címe - ha a Ctr billentyűt lenyomva tartod, s úgy kattintasz, nem erre az ablakra nyitja rá, vagy jobb kattintásra letölthető:
Ne feledjük: itt azt nézzük, mi van, s nem azt, mi nincs. Nem azt, hogy mennyi lyuk van a sajtban, hanem hogy mennyi a sajt benne! Én pl. büszke vagyok a picinyke franciatudásomra:
H=A1
O=B1
(beszéd, írás=0)
Németből jobb vagyok, de abban is a megértésben vagyok a legjobb:
Ez egyszer le a kalappal az EU előtt - ami jó, az jó.
Ugyanis ez az egyszerű kis felmérő, amelyre nyelvenként elég pár percet rászánni, remek képet ad a nyelvtudásunkról.
Az meg külön tetszik benne, hogy itt tényleg arról van szó minden kockában, hogy mit TUDUNK.
Elvégre Európában (és bárhol a világon) csak az érdekel bárkit is, hogy mit tudunk - hogy mit nem, arra legfeljebb a Rigó utcában kíváncsiak. Persze megkövetem őket, ha már nem így van, és örülök, ha már ők is túltették magukat a korábbi gyakorlaton. Mindenesetre jó tudni: a hazai nyelvvizsgák is csak annyiban "európaiak", amennyiben megfelelnek az alábbi linkeken található európai szabványnak.
Én például roppant büszke vagyok rá, hogy lengyelből még ma is bele merem írni az A1-et legalábbis az első két sorba, ha a harmadikra már nem is - bár az egyszerű kapcsolatteremtésre képes vagyok, hiszen meg tudom lepni a lengyeleket, amikor lengyelül mondok nekik valami köznapi dolgot, legyen bár az csak a köszönés, vagy a kérem. Kiváló módja a kapcsolatteremtésnek még akkor is, ha utána németül vagy angolul folytatódik a társalgás! Milyen hálásak vagyunk mi is, ha egy külföldi azt mondja: "Jó nápot" vagy "Koszonom".
Nem ok nélkül mondta Lomb Kató, hogy a nyelv talán az egyedüli dolog, amit tiszta haszon akár ROSSZUL is gyakorolni. (Az orvostudományt pl. nem ajánlatos...)